Drzewko, które dziś zdobi wnętrze za kilka tygodni zacznie gubić igły. Według tradycji bożonarodzeniowej, choinki nie powinniśmy rozbierać do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co później zrobić z żywym iglakiem? Lasy Państwowe przypominają, że choinka po świętach, choć straciła swój świąteczny blask to wciąż wartościowy materiał o wielorakim zastosowaniu.

W przypadku ściętego drzewka:

 Drzewko jest biodegradowalne, czyli rozkłada się w naturalnym środowisku bez szkody dla niego,

 Choinkę należy rozdrobnić – odciąć gałązki, a pień pociąć na mniejsze części. Jeśli potniemy na bardzo małe kawałki, to pozostałości możemy użyć, jako nawóz pod rośliny w ogrodzie,

 Choinki cięte można oddać do punktów odbioru zielonych odpadów lub na ekologiczną zbiórkę – po świętach są one często organizowane przez gminy i organizacje proekologiczne,

 Żywe drzewko można oddać również do ZOO. Są one później wykorzystywane jako pokarm dla zwierząt, ściółkę, przedmioty do zabawy. Drzewka oddane do ZOO powinny być świeże i mieć igły. Trzeba je dokładnie oczyścić z wszelkich dekoracji i ich resztek.

W przypadku drzewka w doniczce:

 Żywe drzewko w doniczce, które ma całe korzenie i nie opadają mu igły, można posadzić w przydomowym ogródku lub na działce. Drzewko wcześniej trzeba zahartować – np. z ciepłego domu wynieść je do chłodniejszego garażu lub piwnicy oraz ograniczyć jej podlewanie. W chłodnym pomieszczeniu drzewko powinno stać przez około 2 tygodnie, chyba, że na zewnątrz nie ma mrozu i gleba nie jest zamarznięta, to można ją posadzić od razu. Najlepszym okresem na przesadzenie drzewka do gruntu jest okres od kwietnia do maja.