Zdaniem KE utrata różnorodności biologicznej i zmiany klimatu wymagają natychmiastowych decyzji i działań. Takie wnioski płyną z tak zwanej „European Green Deal”, która przewidujeśrodki, głównie finansujące regulacje dla ochrony lasów i promocji produktów.Dodatkowo realizowany byłby łańcuch dostaw, który nie wpływałby na utratę powierzchni leśnej świata.

W rezolucji ”European Green Deal” Parlament Europejski wezwał Komisję do natychmiastowegozaprezentowania propozycji dla Europy, który zapewniłby zrównoważony, wolny od wycinania lasów łańcuch dostaw funkcjonujący na rynku Europejskim.

Nowa inicjatywa bazuje na porozumieniu z lipca 2019 roku, w którym Komisja zobowiązała się do opracowania środków mającychopanowaćdeforestację, czyli niekontrolowanegowyrębu drzew (głównie w krajach rozwijających się).Zjawisko wpływa bezpośrednio na europejski ślad węglowy.Inicjatywa ma także kontynuować kroki podjęte w poprzednich latach oraz będzie rozwijana równolegle ze sprawdzaniem jak obecnie podejmowane działania, takie jak regulacje FLEGT powstrzymują negatywne działania. Przypominając, że działanie regulacji FLEGT,powinna zapobiegać nielegalnemu pozyskaniu drewna, jak również handlu drewnem w skali światowej.

Co tak naprawdę jest problemem?

Lasy na świecie są wycinane i degradowane w alarmującym tempie. Pomiędzy 1990, a 2016 rokiem z powierzchni ziemizniknęły lasy odpowiadające obszarowi Peru! Ostatnie badania wskazują na kontynuację tego zjawiska, a tempo nadal wzrasta, pomimo prowadzonych w wielu krajach zalesień.

Zjawisko deforestacji znacząco wpływa na zmiany klimatu i utratę bioróżnorodności. Lasy są domem dla 80% gatunków lądowych, a działania związane z nieodpowiedzialną gospodarką leśną oraz innymi sposobami użytkowania ziemi,były odpowiedzialne za emisję 12% gazów cieplarnianych w latach 2000-2009 (Raport IPCC). W związku z tym ochrona lasów świata jest niezbędna do osiągnięcia celów „Porozumienia Paryskiego” oraz ustaleń Agendy 2030 dla zrównoważonego rozwoju. Ponadto lasy dostarczają dochodu dla 1,5 miliarda ludzi na całym świecie, często dla rdzennych, pierwotnych plemion. Zanikanie lasów grozi zabraniem im miejsca i tradycyjnego sposobu życia.

Istnieje wiele przyczyn wycinania lasów, lecz najbardziej poważnym problemem jest rozrost terenów uprawnych pod produkcję soi, czy oleju palmowego. Niestety społeczeństwa Unii Europejskiej mają w tym znaczącą rolę. Według badań zleconych przez Komisję Europejskąw latach 1990-2008, aż 1/3 produktów związanych z deforestacją trafiła na nasz rynek. Obecniejesteśmy odpowiedzialni za około 10% występowania tego zjawiska na świecie.

Według KE jest to porażka rynku i jego regulacji, która odzwierciedla brak równych szans pomiędzy firmami działającymi odpowiedzialnie, a tymi które nie przestrzegają przepisów. Tam gdzie Unia nie będzie działać, problem zanikania lasów powiązany z naszą konsumpcją będzie postępował i może to wpłynąć negatywnie na już podjęte wysiłki na rzecz zachowania różnorodności biologicznej i ograniczenia zmian klimatu.

Polityka

Głównym celem omawianej inicjatywy jest minimalizacja wpływu UE na zanikanie i degradację lasów w skali świata oraz promocja konsumpcji opartej na produktach i łańcuchach dostaw, które nie są powiązane z tym zjawiskiem. Szeroki wachlarz przedstawionych regulacji i innych działańma zostać oceniony pod kątem postawionych celów.Istnieje możliwość wprowadzenia m.in. obowiązkowych lub dobrowolnych oznakowywań produktów, które będą z należytą starannością weryfikowane i kontrolowane.

Co to nam przyniesie?

Komisja Europejska przedstawiła 5 rodzajów spodziewanych skutków:

  1. Ekonomiczne, zawierające m.in. zaangażowanie branży leśnej dla zwiększenia transparentności łańcucha dostaw, wzrost cen na rynku europejskim, pojawienie się kosztów dla państw członkowskich związanych z implementacją przepisów oraz potrzebę zaadaptowania wytycznych w krajach trzeciego świata.
  2. Społeczne, takie jak spadek zatrudnienia ze względu na zmniejszony dochód.
  3. Środowiskowe, czyli zachowanie globalnej bioróżnorodności i zahamowanie zmian klimatu.
  4. Związane z podstawowymi prawami ludzi, chroniąc rdzennych mieszkańców lasów.
  5. Administracyjne, wzorując się na doświadczeniach z wprowadzaniem regulacji FLEGT.

Czy dotknie to Polskę?