Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej podpisało porozumiały się z Lasami Państwowych ws. wspólnych zadań na rzecz obronności kraju. Ma się przyczynić do wykorzystania potencjału obu formacji na rzecz bezpieczeństwa kraju. Przed 1939 rokiem szkolenia z przysposobienia wojskowego leśników były prowadzone regularnie, dzięki czemu mogli wykazać się dużą skutecznością w trakcie II wojny światowej.
Gen. Wiesław Kukuła, reprezentujący WOT podkreślił, że z punktu widzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, porozumienie jest niezwykle istotne z trzech powodów.
- Pierwszy to znaczenie strategiczne, musimy budować państwo silne i odporne. Wydarzenia na wschodzie pokazują, że jesteśmy w stanie zbudować tę siłę tylko razem współdziałając i łącząc wysiłki z Lasami Państwowymi, pomnażając swoje zdolności – mówił.
- Drugi wymiar jest operacyjny – lasy są terenem prowadzenia działań i konfliktów zbrojnych.
- Trzeci wymiar to szkolenia. Lasy mają potężne zasoby, kapitał ludzki, to wspaniali ludzie skupieni w służbie leśnej, staramy się tutaj wnieść wartość dodaną do szkolenia –wskazywał.
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych Józefa Kubica, widzi we współpracy z WOT niezwykle ważny aspekt podniesienia potencjału obronnego kraju. – To ważny dzień – sięgając pamięcią współpraca Lasów z wojskiem obejmuje jeszcze czasy przedwojenne. Podpisano wtedy z wojskiem porozumienie o przysposobieniu wojskowym. Już wtedy było wiadomo co to znaczy zagrożenie i nacjonalizm. Z racji wydarzeń na Ukrainie przyspieszyliśmy decyzje o szkoleniu i współpracy. To będą strzelnice, ich renowacja, wykorzystanie i szkolenie tam całego społeczeństwa, żołnierzy i leśników – mówił.
Porozumienie wykorzystuje cały szereg uprawnień i obowiązków obronnych służby leśnej i buduje system szkolenia leśników na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Wzmocni także zdolności obronne polski , przygotuje leśników z jednostek oraz żołnierzy i pracowników Wojsk Obrony Terytorialnej do współdziałania w różnych stanach gotowości obronnej państwa, a także w zakresie edukacji patriotyczno-obronnej i ekologicznej społeczeństwa.
NIedawno w Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych w Plaskoszu k. Tucholi, odbył się pierwszy pilotażowy kurs, który pokazał potrzeby szkoleniowe. W czasie szkolenia żołnierze realizowali zajęcia z zakresu strzelania, medycyny pola walki, topografii oraz podstaw inżynierii wojskowej i saperstwa.
DR