Komisja Europejska opublikowała odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wpływu regulacji w inwazyjnych gatunków obcych na unijne Dyrektywy Naturowe. Publikacja dostępna jest na stronie Komisji Europejskiej. 

Broszura skierowana jest do osób i instytucji odpowiedzialnych za implementacje regulacji dotyczących inwazyjnych gatunków obcych(z ang. IAS-Invasive Alien Species). Pozwala też zrozumieć tym podmiotom jakie praktyczne konsekwencje mogą pojawić się przy zarządzaniu powierzonymi im terenami.

Sama regulacja weszła w życie z początkiem 2015 roku i wymaga od państw członkowskich podjęcia środków w celu zapewnienia:

  • Prewencji przed introdukcją niechcianych gatunków
  • Wczesnego wykrywania i szybkiego podejmowania działań w celu likwidacji wykrytych gatunków
  • Zarządzania już występującymi gatunkami
  • Pomaganiu w przywracaniu stabilności ekosystemom, w których pojawiły się IAS

Lista zawiera obecnie 66 gatunków i znajdują się na niej ssaki, ryby, ptaki skorupiaki, po jednym przedstawicielu gadów, płazów, owadów i płazińców oraz rośliny. Na wstępie wyjaśnia również co jest gatunkiem inwazyjnym (nie jest nim np. szakal złocisty, który nowe terytoria zasiedla w naturalny sposób)

Z publikacji dowiadujemy się między innymi o tym jak regulacja pomaga wspierać ochronę gatunków i siedlisk NATURA 2000 oraz w jakich obszarach powiązana jest z NATURĄ 2000, jak również czy wspierają się wzajemnie.

Wyjaśnia również w jaki sposób regulacje o IAS powiązane są z europejskim prawem o zdrowiu roślin i zwierząt. Np. Żaba Bycza (Lithobates (Rana) catesbeiana) z listy IAS może być nosicielem grzyba, który jest niebezpieczny dla rodzimych gatunków płazów. Regulacja nakazuje państwom członkowskim eliminacje tego gatunku w celu zhamowania rozprzestrzeniania się patogenu.

Dowiadujemy się także, że członkowie UE mogą podejmować także bardziej radykalne środki niż przewidują to regulacje jeśli powodowane jest to względami ochrony obszarów cennych dla wspólnoty nawet wobec gatunków, które nie znajdują się na liście IAS (niektóre gatunki mogą nie spełniać pełnych kryteriów, ale są inwazyjne w danym państwie).

W celu znalezienia się na liście IAS, gatunek musi spełniać pewne kryteria. Musi być obcy dla całej UE, musi umieć utrzymywać stałą populacje i umieć rozprzestrzeniać się w UE (w obecnym i przyszłym klimacie), musi mieć negatywny wpływ na różnorodność biologiczną, albo na usługi ekosystemowe, musi wymagać działania na poziomie prawa UE w celu zapobiegania jego introdukcji/rozprzestrzeniania się.

Ponadto każdy zainteresowany może uzyskać odpowiedzi na szereg pytań:

  • Jak uczestniczyć w rozwoju listy IAS?
  • Czy wymagania nadzoru w Regulacji IAS korespondują z tymi w Dyrektywach Siedliskowej i Ptasiej?
  • Jak środki szybkiej likwidacji gatunków wspierają cele Dyrektyw?
  • Czy likwidowanie IAS może mieć skutki uboczne?
  • Jak zarządzanie IAS  łączy się z celami i sposobem zarządzania siecią NATURA 2000?
  • Jak istniejące narzędzia przyczyniają się do zapewnienia lepszej synergii między regulacji IAS, a Dyrektywami Naturowymi?

Na końcu publikacji znajdziemy bardzo interesującą rzecz. Listę gatunków inwazyjnych z opisanym ich wpływem  na środowisko oraz odnośnikami do publikacji naukowych, które ten wpływ potwierdzają! 

Jest to ogromne ułatwienie dla osób chcących poszerzyć swoją widzę na temat gatunków, które zagrażają rodzimej przyrodzie.

[pandion]