Trwa spór między firmą certyfikującą SGS a Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych Łódź dotyczący zawieszenia certyfikatu FSC dla pozyskiwanego drewna. Brak certyfikatu oznaczać może poważne problemy firm drzewnych i meblarskich, które dostarczają swoje produkty dla IKEA i Jysk  – niedługo mogą nie kupić ich produktów. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi to już druga jednostka w Polsce, która pozostaje bez certyfikatu FSC. 

Lasy Państwowe w Łodzi utraciły w styczniu certyfikat FSC (skrót od Forest Stewardship Council) przyznawany przez organizacje zainteresowane odpowiedzialną gospodarką leśną. FSC zabrania m.in. nielegalnego pozyskiwania drewna, degradacji lasów, a także wylesiania certyfikowanych obszarów. Ma to służyć ochronie ekosystemów leśnych i tym samym zmniejszać wpływ człowieka na zmiany klimatu.

Przystąpienie do systemu certyfikacji jest dobrowolne, ale niesie ze sobą szereg profitów. Duzi odbiorcy tacy jak Ikea, czy Jysk nie kupią surowca i wytworzonych z niego mebli, jeśli drewno zostało pozyskane z naruszeniem przyjętych zasad. Dlatego do końca 2020 r. na 17 regionalnych jednostek Lasów Państwowych tylko jedna nie posiadała potrzebnego certyfikatu. Była to dyrekcja LP w Krośnie, gdzie toczy się spór o prowadzenie pozyskania drewna w RDLP Krosno. Teraz dołączyła do niej Łódź. Co się wydarzyło?

Jak informuje na swojej stronie internetowej Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi, leśnicy nie zgadzali się z wynikami audytu, jaki przeprowadzono jeszcze w 2019 r. W Polsce za kontrolowanie podmiotów ubiegających się o certyfikat FSC odpowiadają trzy firmy: SGS, Bureau Veritas i Nepcon. Firma SGS, która audytowała RDLP Łódź w 2019 r., stwierdziła, że RDLP w Łodzi nie stosuje się do standardów. Według firmy leśnicy używali bez „derogacji” niedozwolonych i groźnych pestycydów. Po drugie, wycinając las, nie pozostawiali wymaganych 5 proc. powierzchni do naturalnego obumarcia i rozkładu drewna.

Utracenie certyfikatu przez RDLP w Łodzi to problem dla tej branży. Wielu przedsiębiorców podpisało umowy z LP, na odbiór drewna bez względu na to, czy będzie certyfikowane, czy nie. Teraz muszą za nie zapłacić mając świadomość, że Ikea lub inne firmy wymagające FSC nie odbiorą od nich wytworzonych produktów. IKEA i Jysk to najwięksi odbiorcy wyrobów z drewna pochodzących od polskich producentów, wymagający od nich certyfikatów FSC. 

Z RDLP Łódź spór toczy się o 2 sprawy: stosowanie środka chemicznego Dursban 480 EC, a druga po wykonaniu cięć uprzątających w rębniach złożonych, nie pozostawiano biogrup do naturalnego obumarcia o powierzchni nie mniejszej niż 5 arów. RDLP w Łodzi złożyła odwołanie do jednostki nadrzędnej wobec SGS Polska tj. SGS South Africa. Od października 2019 r. nie otrzymała żadnych informacji co do postępu procesu odwoławczego. Otrzymała natomiast informację o zawieszeniu certyfikatu SGS-FM/COC-011009 z dniem 08.01.2021 (choć sam certyfikat nie został wycofany).

Więcej informacji: https://www.lodz.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/informacja-w-sprawie-zawieszenia-certyfikatu-fsc

DR

Kategorie: AKTUALNOŚCI