źródło pliku: https://spedycja-polska.pl/wp-content/uploads/2014/09/Mapa-Chin.png

W mieście Datong, w prowincji Shanxi w północnych Chinach powstała ogromna farma fotowoltaiczna złożona ze 170 tysięcy paneli słonecznych. Farma, od początku swojej kilkuletniej działalności, produkuje 80 mln kWh energii elektrycznej rocznie. Co odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej przez ponad 30 tys. gospodarstw domowych. Panele tworzą symboliczny kształt pand olbrzymich. 

W latach osiemdziesiątych,  gdy zapotrzebowanie na bogate zasoby energetyczne rosło, Datong stał się „węglową stolicą” Chin, stało się to jednak przekleństwem miejscowości, powodując zanieczyszczenie środowiska.  Chiński wzrost od początku transformacji (koniec lat 70-tych) jest oparty na energetyce węglowej –  kraj ten jest jednym ze światowych liderów emisji gazów cieplarnianych. Spowodowało to ogromną degradację środowiska naturalnego. Jednak w ostatnich latach władze Chin podkreślają znaczenie „zielonej transformacji” i inwestują w odnawialne źródła energii. W wielu dziedzinach są już światowym liderem technologicznym w tym obszarze. 

http://www.xinhuanet.com/

Więcej informacji: http://www.xinhuanet.com/english/2021-08/11/c_1310121091.htm?fbclid=IwAR2tmXiJGF6E0FLHwHsx7NhdXdKQbActMER_tGWo5P_F5quL335eA5EZVEg

DR