Czym jest Bank Danych o Lasach (BDL) BDL-info ogólne
Wszystkie dane o polskich lasach w jednym miejscu. Tysiące informacji, z ponad
800 instytucji, aż 140 tysięcy użytkowników. Bank Danych o Lasach z leśnymi mapami z całej Polski obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie.
W dniu 9 lutego br. w Sękocinie Starym, w Centrum Konferencyjno–Wystawienniczym Instytutu Badawczego Leśnictwa odbyła się konferencja podsumowująca dotychczasowe prace, przedstawiająca możliwości rozwoju oraz prezentacje wykorzystania zasobów i narzędzi Banku Danych o Lasach. Program konferencji przewidywał referaty dot. sposobów wykorzystania portalu, podsumowania dotychczasowych zebranych danych oraz przedstawienia potrzeb informacyjnych z zakresu szeroko rozumianego stanu lasu, z punktu widzenia prowadzenia polityki leśnej państwa, ochrony środowiska, statystyki publicznej, nauki oraz społeczeństwa.
Program konferencji :
- Edward Siarka (Sekretarz stanu MKiŚ, Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa
i Łowiectwa). - Jan Tabor (Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. Gospodarki Leśnej) Bank Danych o Lasach – źródło informacji o środowisku leśnym w Polsce
- Janusz Dawidziuk, Artur Michorczyk (Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej)
10 lat rozwoju Banku Danych o Lasach – rys historyczny, stan aktualny, plany na przyszłość. - Marcin Myszkowski (Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej) Rozwój narzędzi
i zasobów Banku Danych o Lasach. - Lena Wyderkowska (Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych), Krzysztof Furmanek (BULiGL) Uproszczone plany urządzenia lasu – dofinansowanie z funduszu leśnego, aplikacje do kontroli i obsługi.
- Elżbieta Budka (Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi) Wsparcie lasów prywatnych w ramach wspólnej polityki rolnej.
- Marek Geszprych, Adam Dominiecki (Polski Związek Zrzeszeń Leśnych)
Lasy prywatne – działania, szanse i możliwości rozwoju oraz wykorzystanie BDL
do organizacji prac i zarządzania. - Michał Graczyk (Ministerstwo Klimatu i Środowiska) Prace nad nowymi unijnymi ramami monitorowania lasów oraz planowania strategicznego.
- Grzegorz Janas (RDLP Katowice) Praktyczne wykorzystanie BDL na przykładzie RDLP w Katowicach.
- Paweł Rutkowski (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu) Wykorzystanie Banku Danych o Lasach do analizy danych siedliskowych.
- Edyta Sidorczuk-Pietraszko (Urząd Statystyczny w Białymstoku) Bank Danych
o Lasach jako źródło danych na potrzeby statystyki publicznej. - Sergiusz Borecki (Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu) Wykorzystanie aplikacji mBDL w środowisku Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu w ramach programu Zanocuj w lesie.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele ośrodków naukowych, instytucji, urzędów, pracownicy Lasów Państwowych, wykonawcy UPUL, organizacji pozarządowych, przedstawiciele stowarzyszeń i zrzeszeń związanych z lasami prywatnymi. Oczywiści nie mogło zabraknąć na tak ważnym wydarzeniu naszego Stowarzyszenia Leśników
i Właścicieli Lasów.
Wydarzenie było transmitowane online na kanale YouTube Lasów Państwowych oraz na stronie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/konferencja2023.
Konferencja objęta była honorowym patronatem Minister Klimatu i Środowiska – Anny Moskwy.
Organizatorami konferencji była Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych oraz Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.
Konferencje poprowadził Karol Urbaniak pracownik Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych jednocześnie członek Instytutu Debat o Środowisku.
Zachęcamy do zapoznania się z wystąpieniami poruszanymi podczas konferencji zwłaszcza, że tematyka wydarzenia był skupiona właśnie na lasy prywatne.
Po konferencji będzie przygotowana publikacja zawierająca referaty prelegentów oraz wnioski podsumowujące konferencję.