AKTUALNOŚCI
IV Konferencja Naukowa – LASY PRYWATNE W POLSCE
Konferencja Lasy Prywatne w Polsce 1-2 czerwca – KATOWICE Zapraszam do rejestracji ! REJESTRACJA NA KONFERENCJĘ – KLIKNIJ TUTAJ
Konferencja Lasy Prywatne w Polsce 1-2 czerwca – KATOWICE Zapraszam do rejestracji ! REJESTRACJA NA KONFERENCJĘ – KLIKNIJ TUTAJ
Minister Klimatu i Środowiska przy wsparciu NFOŚiGW jako Operator Programu Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu informuje o zawarciu umowy na dofinansowanie projektu „Kompleksowa renaturyzacja mokradeł oraz odtwarzanie naturalnych wilgotnych siedlisk przyrodniczych na terenach ochronnych RDLP w Poznaniu”. Beneficjentem projektu jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. O przedsięwzięciu Projekt uzyskał dofinansowanie w naborze Czytaj dalej…
Choć żyjemy na „niebieskiej planecie”, woda jest dobrem bardzo ograniczonym. ONZ w raporcie o światowym stanie wód już w 2015 roku ostrzegała przed zagrożeniem niedoboru wody. Winą za ten fakt obarcza się przede wszystkim rosnącą industrializację. Dodatkowo zmiany klimatyczne wpływają na zmianę globalnego obiegu wody w przyrodzie. Już 3,6 miliarda Czytaj dalej…
Na łamach woluminu „Forum Pedagogicznego” Tom 12 Nr 2 (2022) pod redakcją Michała Paluch oraz Marcina Klimskiego z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiegow Warszawie ukazała się seria artykułów poświęconych tematyce pedagogiki lasu. Publikacja podzielona jest na dwie części tj. pierwsza „tematyczna” odsłania bowiem obszar problemowy nazwany „pedagogiką lasu”, który nie pojawił się Czytaj dalej…
Czym jest Bank Danych o Lasach (BDL) BDL-info ogólne Wszystkie dane o polskich lasach w jednym miejscu. Tysiące informacji, z ponad800 instytucji, aż 140 tysięcy użytkowników. Bank Danych o Lasach z leśnymi mapami z całej Polski obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie. W dniu 9 lutego br. w Sękocinie Starym, Czytaj dalej…
Polskie lasy mogą przejść pod kontrolę Unii Europejskiej. Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego zaopiniowała zmiany dotyczące zarządzania polskimi lasami. Polskie lasy mają być zarządzane na poziomie unijnym. Lasy Państwowe stracą kontrolę nad majątkiem narodowym? Gościem programu Polska na serio był Stefan Traczyk, Prezes Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów. Program prowadzi red. Czytaj dalej…
Drzewko, które dziś zdobi wnętrze za kilka tygodni zacznie gubić igły. Według tradycji bożonarodzeniowej, choinki nie powinniśmy rozbierać do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co później zrobić z żywym iglakiem? Lasy Państwowe przypominają, że choinka po świętach, choć straciła swój świąteczny blask to wciąż wartościowy Czytaj dalej…
24 listopada 2022 roku w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu odbyła się konferencja pn. „Ochrona strefowa zagrożonych gatunków ptaków na terenach leśnych”. Organizatorami była Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu oraz Uniwersytet Łódzki, Filia w Tomaszowie Mazowieckim. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele instytucji ochrony przyrody, organizacji przyrodniczych, naukowcy, leśnicy Czytaj dalej…
Niemal 167 tys. ha borów sosnowych zostało skolonizowanych przez jemiołę – wynika z ostatniej inwentaryzacji przeprowadzonej przez LP. – Jemioła coraz bardziej zagraża polskim lasom, niestety również tym iglastym – alarmują leśnicy. Problem jemioły istnieje także w lasach miejskich m.st. Warszawy oraz parkach miejskich czy przydrożnych drzew. Z każdym rokiem Czytaj dalej…
W dniu 18 sierpnia 2022 roku obyło się webinarium w spawie rewizji Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej Forest Stewardship Council® (FSC), było to jedno z ostatnich już konsultacji publicznych w przedmiotowej sprawie. Cały cykl konsultacyjny rozpoczął się 29 lipca br., które prowadzi FSC International. Krajowi reprezentanci FSC zapraszają wszystkich zainteresowanych do Czytaj dalej…