lasy.gov.pl

Najnowsze technologie w gospodarce leśnej były tematem jednego z paneli trzydniowej konferencji CYBERSEC CEE Regions & Cities, poświęconej cyberbezpieczeństwu, zorganizowanej w Krynicy Zdroju. Podczas panelu dotyczącego gospodarki leśnej poruszono m.in. tematy związane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii cybernetycznych i informatycznych w prowadzeniu gospodarki leśnej.

– Narzędzia cybernetyczne i  informatyczne mogą być bardzo ważnym elementem, który pomoże nam prowadzić gospodarkę leśną i dostrzec zagrożenia, przed którymi stoją, nie tylko polskie, ale   europejskie i światowe lasy, które są jednym z najważniejszych elementów w życiu każdego z nas – mówił podczas konferencji Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa.

Minister Edward Siarka podkreślał, że nowoczesne urządzenia rejestracji wizyjnej, takie jak drony i fotopułapki, są skutecznie wykorzystywane przez Lasy Państwowe w walce z zaśmiecaniem.
– Obserwujemy spadek takich nagannych zachowań, które niszczą leśny krajobraz. Cyfrowe technologie wykorzystywane w Lasach Państwowych przyczyniają się także do ochrony zwierzyny leśnej. Zaletą użycia drona jest szybka inwentaryzacja i błyskawiczna reakcja. Możemy również prowadzić obserwacje gatunków chronionych – podkreślał minister . 

Więcej informacji: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/cyberbezpieczenstwo-a-gospodarka-lesna

DR