12 lipca 2024 r. PROTEST LEŚNIKÓW – koniec gadania, karty na stół.

12 lipca 2024 r. w Warszawie odbył się PROTEST LEŚNIKÓW, w którym udział wzięli również przedstawiciele naszego Stowarzyszenia. Poniżej publikujemy tekst protestu, który jest jednocześnie stanowiskiem naszej Organizacji w związku z obecną sytuacją w przemyśle leśno-drzewnym. Stanowisko nasze zostało odczytane w trakcie protestu w Warszawie i zostanie rozesłane do władz Czytaj dalej…

Co zrobić z choinką po świętach ?

Drzewko, które dziś zdobi wnętrze za kilka tygodni zacznie gubić igły. Według tradycji bożonarodzeniowej, choinki nie powinniśmy rozbierać do 6 stycznia, czyli święta Trzech Króli. Wiele osób zadaje sobie pytanie, co później zrobić z żywym iglakiem? Lasy Państwowe przypominają, że choinka po świętach, choć straciła swój świąteczny blask to wciąż wartościowy Czytaj dalej…

OCHRONA STREFOWA ZAGROŻONYCH PTAKÓW NA TERENACH LEŚNYCH

24 listopada 2022 roku w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu odbyła się konferencja pn. „Ochrona strefowa zagrożonych gatunków ptaków na terenach leśnych”. Organizatorami była Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu oraz Uniwersytet Łódzki, Filia w Tomaszowie Mazowieckim. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele instytucji ochrony przyrody, organizacji przyrodniczych, naukowcy, leśnicy Czytaj dalej…

JEMIOŁA – ZAGROŻENIE DLA TRWAŁOŚCI POLSKICH LASÓW

Niemal 167 tys. ha borów sosnowych zostało skolonizowanych przez jemiołę – wynika z ostatniej inwentaryzacji przeprowadzonej przez LP. – Jemioła coraz bardziej zagraża polskim lasom, niestety również tym iglastym – alarmują leśnicy. Problem jemioły istnieje także w lasach miejskich m.st. Warszawy oraz parkach miejskich czy przydrożnych drzew. Z każdym rokiem Czytaj dalej…

Konsultacje publiczne Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC®

W dniu 18 sierpnia 2022 roku obyło się webinarium w spawie rewizji Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej Forest Stewardship Council® (FSC), było to jedno z ostatnich już konsultacji publicznych w przedmiotowej sprawie. Cały cykl konsultacyjny rozpoczął się 29 lipca br., które prowadzi FSC International. Krajowi reprezentanci FSC zapraszają wszystkich zainteresowanych do Czytaj dalej…

Pomoc od polskich leśników dla leśników z Ukrainy. Lasy Państwowe nadal współpracują z Lwowską Ochotniczą Obroną Terytorialną

Wojna na Ukrainie trwa już 133. dzień. Ukraińcy walczą o swoją wolność i opłakują kolejnych poległych. Rosyjskie wojska mordują, niszczą i kradną. Kiedy pod koniec lutego wybuchła wojna w Ukrainie, liczne organizacje pozarządowe, zwykłych obywateli oraz przedsiębiorstwa połączył jeden cel: czym prędzej zaangażować się w czynną pomoc uchodźcom. Również Polscy Czytaj dalej…

Wojska  Obrony Terytorialnej porozumiały się z leśnikami

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej podpisało porozumiały się z Lasami Państwowych ws. wspólnych zadań na rzecz obronności kraju. Ma się przyczynić do wykorzystania potencjału obu formacji na rzecz bezpieczeństwa kraju. Przed 1939 rokiem szkolenia z przysposobienia wojskowego leśników były prowadzone regularnie, dzięki czemu mogli wykazać się dużą skutecznością w trakcie II wojny światowej. Czytaj dalej…

W pandemii las stał się dla ludzi jednym z niewielu bezpiecznych miejsc

Na temat miejsca i roli lasu w Polsce oraz stosunku Polaków do lasów z dr inż. Małgorzatą Krokowską-Paluszak, adiunktem w Katedrze Leśnictwa i Ekologii Lasu na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, rozmawia Konrad Rajca Pani Doktor. Czym jest las dla Polaka? Jak zmienia się to podejście?  – Czytaj dalej…

11 lutego przypada Dzień Dokarmiania Zwierzyny leśnej

Obchodzony corocznie 11 lutego Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej to doskonała okazja do przypomnienia sobie, w jaki sposób powinniśmy dokarmiać zwierzaki. Mroźna i śnieżna zima to trudny okres dla dzikich zwierząt. Gruba warstwa śniegu i lód utrudniają zwierzętom dostęp do naturalnego pokarmui wody. Właściwe dokarmianie zwierząt leśnych jest prawdziwą sztuką.  – Jedną Czytaj dalej…