W ostatnich latach polskie przedsiębiorstwa skupiały się na osuszaniu bagien, mokradeł oraz obszarów torfowisk. Powodem tego jest ciągły rozwój infrastruktury miejskiej. Deweloperzy poszukując nowych terenów pod inwestycje często decydują się osuszać bagna, jednak powinniśmy zadać sobie pytanie. Czy powinniśmy tak postępować?

Warto zacząć od krótkiego opisu obszarów podmokłych. Są to obszary, na których występuję ogromna retencja wody. Szacuję się, że wszystkie bagienne obszary na kuli ziemskiej gromadzą większą ilość wody, niż gleba na pozostałym obszarze. Rośliny porastające bagna i torfowiska odkładają swoje martwe tkanki w glebie, co przyczynia się do powstawania gleb torfowych. Akumulowany węgiel atmosferyczny przez setki tysięcy lat pozostaje w zamknięciu dzięki torfowiskom – nie ma skuteczniejszego naturalnego akumulatora węgla atmosferycznego. Na obszarach bagiennych, które stanowią ok. 5% wszystkich obszarów lądowych na Ziemi zgromadzona jest 1Tt węgla, czyli bilion ton węgla.. Jest to większa ilość biomasy węgla, niż zawarta w całej szacie roślinnej na świecie. 

Patrząc na mikro klimat obszarów na których znajdują się torfowiska, możemy zauważyć zależność. Klimat miejscowych obszarów jest chłodniejszy od otaczających go obszarów sąsiednich. Dzięki zdolności akumulacji węgla atmosferycznego bagna korzystnie wpływają na ochłodzenie klimatu. Dodatkowym atutem bagien jest ich bioróżnorodność. Są one siedliskiem wielu gatunków roślin oraz zwierząt. Osuszanie bagien powoduję niszczenie naturalnych siedlisk dla zwierząt, powodując ich migrację w nienaturalne dla nich obszary.

Podczas osuszania bagien węgiel, który przez setki tysięcy lat tkwił w zamknięciu pod powłoką torfu, wydostaję się do atmosfery. Jego ogromne pokłady wpływają na podniesienie się ilości gazów cieplarnianych. Podnosi się temperatura powietrza, co może przyczynić się do lokalnych susz, które od ostatnich kilku lat są poważnym problemem. Dzięki ochronie obszarów podmokłych otrzymujemy wiele korzyści dla środowiska nas otaczającego. Pozostawiamy naturalną bioróżnorodność w ekosystemach, zatrzymujemy cenne pokłady wody, schładzamy klimat oraz ograniczamy emisję węgla do atmosfery. 

Autor: Mateusz Teodorkiewicz