Wojna na Ukrainie trwa już 133. dzień. Ukraińcy walczą o swoją wolność i opłakują kolejnych poległych. Rosyjskie wojska mordują, niszczą i kradną. Kiedy pod koniec lutego wybuchła wojna w Ukrainie, liczne organizacje pozarządowe, zwykłych obywateli oraz przedsiębiorstwa połączył jeden cel: czym prędzej zaangażować się w czynną pomoc uchodźcom. Również Polscy leśnicy zapewniają, że realizowana na rzecz Ukrainy pomoc odbywa się od początku konfliktu zbrojnego. 

Pierwsze dni na granicach polsko-ukraińskich przepełnione były smutkiem, łzami oraz niepewnym losem ofiar wojny. Najbliższe jednostki organizacyjne Lasów Państwowych postanowiły wesprzeć stacjonujących pracowników służb i realnie włączyć się w pomoc humanitarną. Po przekroczeniu granicy w Polsce w dedykowanych namiotach pneumatycznych każdy obywatel Ukrainy ma możliwość podjąć się pierwszych kroków legalizacji swojego pobytu na terenie Polski, zjeść ciepły posiłek oraz znaleźć bezpieczne miejsce na nocleg. 

,,Plecak dla Ukrainy’’, czyli ekwipunek ze specjalistycznym wyposażeniem terenowym. 

Pomysł na akcję pod hasłem ,,Plecak dla Ukrainy’’ zrodził się w odpowiedzi na list skierowany do Józefa Kubicy, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych przez leśników ze Lwowa. Lwowski Okręgowy Wydział Leśnictwa i Łowiectwa utworzył formację Ochotniczej Obrony Terytorialnej, która liczy 900 osób. Jednostka zwróciła się z prośbą o udzielenie pomocy humanitarnej dla Braci Leśnej w zakresie ochrony i zagospodarowania lasu w warunkach konfliktu zbrojnego. Każda regionalna dyrekcja Lasów Państwowych została poproszona o zaangażowanie się w realizację akcji ,,Plecak dla Ukrainy’’. 

W skład pokaźnego ekwipunku 

wchodzą m.in. obuwie i odzież terenowa, termiczna, apteczki, termosy, latarki taktyczne, powerbanki, lornetki, ogrzewacze, a także żywność o długim terminie przydatności, jak konserwy, kabanosy, czy suchary wojskowe.

Polscy leśnicy od początku działań wojennych konsekwentnie udzielają pomocy Ukrainie. Przekazano 38 aut terenowych odpowiednio przystosowanych pod względem technicznym. Udostępnione samochody, które dotychczas znajdowały się na wyposażeniu Straży Leśnej będą służyły ukraińskim leśnikom i wojsku. To solidne wozy terenowe typu pick-up oraz strażackie wyposażone w motopompy. Te drugie, posłużą do ratownictwa, ale też pomogą reagować w przypadku zagrożenia pożarowego.