Wychodząc na przeciw oczekiwaniom społecznym, Poseł na Sejm RP (wcześniej wieloletni radny Warszawy i Burmistrz dzielnicy Pragi – Południe) Paweł Lisiecki w dniu 04.02.2021 r. na prośbę Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów złożył na ręce Ministra Klimatu i Środowiska pismo z interwencją poselską. Poseł w swym piśmie przedstawił problem wynikający z nadmiaru biurokracji wynikającej z ustawy o lasach, a w szczególności z art. 37a tej ustawy. 

Aktualnie w Polsce powierzchnia leśna wynosi 9 mln 463 tyś. hektarów gruntów leśnych, co stanowi lesistość kraju na poziomie 29,6%. Prywatni właściciele i współwłaściciele lasów, których jest niemalże 3 miliony, są w posiadaniu 1,787 mln hektarów gruntów leśnych co stanowi 19,3% ogólnej powierzchni gruntów leśnych. Z treści ustawy wynika, że po sporządzeniu aktu notarialnego notariusz lub w określonych przypadkach zbywca, zobowiązany jest poinformować właściwego nadleśniczego (ze względu na miejsce położenia gruntu) o treści umowy sprzedaży lub innej umowie. Na złożenie oświadczenia o chęci nabycia gruntu przed notariuszem nadleśniczy ma 30 dni. W niektórych przypadkach nadleśnictwa, wychodząc na przeciw stronom transakcji zabierają głos i wydają pisma z informacją, że nie są zainteresowane zakupem po upływie 10 dni. Jednakże tak, czy inaczej brak udzielenia odpowiedzi przez nadleśnictwo w ciągu 30 dni (tzw. milcząca zgoda), jest podstawą do uprawomocnienia się aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości. Niestety, musi upłynąć miesiąc, który znacznie wydłuża proces zawarcia transakcji sprzedaży, z tego względu obywatele mogą czuć bezsens całej sytuacji biurokratycznej. 

Poseł w swej interwenci zapytał Ministra o kilka kwestii, jednocześnie zaznaczając konieczność zatroszczenia się o prawa właścicieli nieruchomości, jak również chęć pomocy.

Poseł Paweł Lisiecki  zapytał między innymi:

  1. Ile wpływa zawiadomień rocznie do nadleśnictw od kancelarii notarialnych o prowadzonych transakcjach sprzedaży lasu? 
  2. Ile nadleśnictw udzieliło odpowiedzi na takie zapytania z tytułu art. 37a ustawy o lasach? 
  3. Ile nadleśnictw wykazało chęć zakupu gruntu leśnego? 
  4. Ile wniosków uzyskało zgodę Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz ile transakcji zostało zrealizowanych?
  5. O jaką sumaryczną powierzchnię wzrosła powierzchnia gruntów Skarbu Państwa? 
  6. W ilu przypadkach nadleśniczowie wystąpili do sądu o ustalenie ceny gruntu?

Na tak zadane pytania w dniu 4 maja 2021 r. z upoważnienia Ministra Klimatu i Środowiska odpowiedział Sekretarz Stanu Edward Siarka, z których wynika, że: w latach 2016-2020 do nadleśnictw w całej Polsce wpłynęło łącznie 78 356 wniosków, z tego w: 

Nadleśnictwie Celestynów: 1211 wniosków

Nadleśnictwie Chojnów: 1501 wniosków

Nadleśnictwie Jabłonna: 1416 wniosków

Nadleśnictwie Drewnica: 1173 wniosków.

W latach 2016-2020 do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych wpłynęło 484 wnioski o wyrażenie zgody na zakup gruntów leśnych, z których pozytywnie rozpatrzono 215. Dzięki tym transakcjom zwiększono powierzchnię gruntów Skarbu Państwa o 612,63 ha. Spośród wymienionych przypadków nadleśniczowie wystąpili do sądu w celu ustaleniu ceny gruntu jedynie dla 10 transakcji.

Sekretarz Stanu Edward Siarka w swym piśmie wyraził pogląd, że Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe są zainteresowane realizacją prawa pierwokupu z możliwie najmniejszym poziomem biurokracji. Każdy wniosek jest analizowany przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, jak również uwzględniane są prośby zgłaszane przez nabywców o brak ingerencji PGL LP w proces transakcji. 

Na zakończenie należy podkreślić, że w swym poglądzie Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów popiera inicjatywę zmiany prawa pierwokupu wynikającej z art. 37a ustawy o lasach. Obecnie obowiązujące przepisy prawa zrealizowały swój cel stabilizacji cen nieruchomości leśnych i jest najwyższy czas i potrzeba ich nowelizacji. Znowelizowanie przepisów w ten sposób, aby nie tworzyć niepotrzebnej biurokracji, jest zarówno w interesie obywateli (w tym wścieli lasów prywatnych), jak również Lasów Państwowych, które zarządzają lasami będące własnością Skarbu Państwa. 

Oryginały dokumentów znajdą Państwo w załącznikach.